Jedność od kuchni - WODA

Jedność od kuchni - WODA

Woda jako jeden z głównych składników ciała (60-70% masy ciała) odpowiada za wiele kluczowych funkcji w ludzkim organizmie. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz z intensywnością prowadzonego trybu życia. Istotne zatem jest by obok treningu, diety i regeneracji zwrócić szczególną uwagę na nawodnienie organizmu. Niestety wciąż można spotkać osoby spożywające słodkie napoje gazowane tuż przed zawodami zamiast wody. Mam nadzieję, że ten artykuł zmieni nastawienie tej "nieprzekonanej" grupy sportowców.

Po co mi woda?

Jak już wcześniej wspomniano, woda stanowi znaczącą masę ciała, dlatego uzupełnianie płynów jest niezbędnę do przeżycia. Wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu około 30% dziennego zapotrzebowania w wodę. Pozostałą część stanowią wypijane płyny. Woda w 92% jest składnikiem osocza krwi, które transportuje tlen do mięśni i innych organów. Płuca i mózg również w zdecydowanej większości składają się z wody. Jeśli organizm nie jest odpowiednio nawodniony, to mięśnie pracują mniej efektywnie. Dodatkowo organizm ma utrudnione chłodzenie, ponieważ z braku wody pot wydziela się w mniejszym stopniu niż u odpowiednio nawodnionego organizmu.

Ile wody potrzebuję?

Przyjęło się, że organizmowi należy dostarczyć przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe (np. piłka nożna) potrzebują większej ilości płynów (nawet 4-5 litrów dziennie) niż osoby o umiarkowanej aktywności.

W dniu startu na 2 godziny przed meczem powinniśmy spożyć około 500 ml płynu. Na 15-30 minut przed meczem zaleca się wypicie kolejnych 125-250 ml wody. Po każdym spotkaniu powinniśmy natychmiast uzupełnić utracone w trakcie meczu płyny w ilości min. 500 ml.

Jaką wodę mam pić?

Woda źródlana: zawiera od 100 do 500 mg składników mineralnych w 1 litrze wody.
Woda średnio i nisko zmineralizowana: zawiera od 500 do 1500 mg składników mineralnych w 1 litrze wody.
Woda wysoko zmineralizowana: zawiera powyżej 1500 mg składników mineralnych w 1 litrze wody.

Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody nisko i średnio zmineralizowanej. Okazjonalnie zaleca się pić wodę wysoko zmineralizowaną. Dlaczego nie pić jej codziennie w dużych ilościach? Zbyt duże spożycie składników mineralnych z wody wysoko zmineralizowanej może doprowadzić do np. kamicy nerkowej.

Źródła:

http://zdrowe-odzywianie-online.pl/artykuly/plyny/woda_jej_wlasciwosci_i_wplyw_na_zdrowie.html
http://www.fabrykasily.pl/bieganie/nawadnianie-organizmu-przed-i-po-treningu
http://asystent-trenera.pl/dieta-i-odzwyki/2478-zywienie-pilkarza-noznego-w-cyklu-mecz-co-weekend
http://juniorfutbol.pl/pilkarska-dieta-nawodnienie-organizmu-rozpoczyna-sie-juz-dwa-dni-przed-meczem,artykul.html?material_id=51a6740d16f1da0f27010000
http://www.blogkulturystyczny.com.pl/2015/03/woda-zrodo-zycia-jaka-wode-pic-na-co.html#
foto: faktydlazdrowia.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości